Πειτε μου το πpοβλημα σας!

<< < (87/99) > >>

Trap:
«Δεν υπάρχει Έλληνας κομμουνιστής. Ο συνειδητοποιημένος κομμουνιστής παύει να είναι Έλληνας». - Στρατής Μυριβήλης

Trap:
Πας μη  κομμουνιστης  ειναι "φασίστας", "ρατσιστής" και "εθνικιστής"??? `really@

Τι λες καλη μου Διοτιμα, τραβα να σιδερωσεις κανα σωβρακο.

Σήμερα κοριτσαρα μου ζούμε μια από τις μεγαλύτερες ΑΠΑΤΕΣ:

Τον ΦΑΣΙΣΜΟ να επελαύνει με φορεσιές και υστερικές κομμουνιστικες κραυγές «αντιφασιστικές»: Ο ΦΑΣΙΣΜΟΣ του «αντιφασισμού».

Trap:
Οι κομμουνιστες είναι "μαέστροι" στην παραπληροφόρηση και την διαστρέβλωση.

Μέχρι την 15 Ιουνίου 1941 (όταν ο μαύρος φασίστας Χίτλερ, επετέθηκε στον κόκκινο φασίστα Στάλιν) οι 2 φασίστες ήταν φιλαράκια και μοιράζονταν τον"ζωτικό χώρο" της Πολωνίας, των χωρών της Βαλτικής και της πάλαι ποτέ Αυστρο-ουγγαρίας.

Μετά, τα χάλασαν. Τότε ξύπνησαν και οι ντόπιοι πράκτορες του Σταλινισμού για να "ξεσηκώσουν" (δήθεν) αντίσταση, και αφού είχε δημιουργηθεί ο ΕΔΕΣ  εκμεταλευόμενοι τον πόθο των ΝΙΚΗΤΩΝ του αγώνα στην Β. Ήπειρο και των οχυρών της γραμμής "ΜΕΤΑΞΑ" για ελευθερία και αξιοπρέπεια. Βέβαια πολλοί πατριώτες παρασυρθηκαν κι ενετάχθησαν στις γραμμές τους αλλά "την πάτησαν", νομίζοντας ότι οι ύαινες ήταν....γατάκια. Όταν το ανακάλυψαν "ξύπνησαν" στο Μπούλκες, στην Τασκένδη και στα άλλα "ωραία" μέρη του κομμουνιστικού "παραδείσου".

Trap:

ΤΟ ΟΧΙ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΦΑΣΙΣΤΑΣ ΜΕΤΑΞΑΣ, ΔΕΝ ΤΟ ΕΙΠΕ Ο ΛΑΟΣ.

Ο ΛΑΟΣ ΚΟΙΜΟΤΑΝ ΚΥΡΙΟΛΕΚΤΙΚΑ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ Ο ΜΕΤΑΞΑΣ ΕΛΕΓΕ ΤΟ ΟΧΙ ΣΤΟΝ ΙΤΑΛΟ ΠΡΕΣΒΗ. ΑΠΛΑ ΤΟ ΑΛΛΟ ΠΡΩΙ ΠΟΥ Ο ΛΑΟΣ ΞΥΠΝΗΣΕ, ΕΜΑΘΕ ΤΟ ΟΧΙ ΤΟΥ ΜΕΤΑΞΑ ΚΑΙ  ΣΥΜΦΩΝΗΣΕ ΜΑΖΙ ΤΟΥ.

ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΙΛΩ ΓΙΑ ΤΟΥΣ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΟΤΑΝ ΑΝΑΦΕΡΟΜΑΙ ΣΤΟ ΛΑΟ. ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΛΑΟΣ ΕΙΝΑΙ ΓΕΝΝΗΜΕΝΟΙ ΠΡΟΔΟΤΕΣ, ΕΦΙΑΛΤΕΣ ΚΑΙ ΔΟΣΙΛΟΓΟΙ. ΗΤΑΝ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΝΑΖΙ ΜΕ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟ ΡΙΜΠΕΝΤΡΟΠ - ΜΟΛΟΤΟΦ ΟΠΟΥ ΚΑΙ ΜΑΖΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΟΝ Β' ΠΑΓΚΟΣΜΙΟ ΠΟΛΕΜΟ ΜΕ ΤΗΝ ΤΑΥΤΟΧΡΟΝΗ ΕΙΣΒΟΛΗ ΣΤΗΝ ΠΟΛΩΝΙΑ ΚΑΙ ΦΥΣΙΚΑ ΣΥΜΜΑΧΟΙ ΚΑΙ ΣΥΝΕΡΓΑΤΕΣ ΤΩΝ ΟΘΩΜΑΝΩΝ ΚΑΙ ΤΩΝ ΒΟΥΛΓΑΡΩΝ ΠΟΥ ΚΑΤΙ ΧΡΟΝΙΑ ΠΡΙΝ ΕΙΧΑΝ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΤΗΝ ΜΑΚΕΔΟΝΙΑ.

ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΚΑΜΙΑ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΔΕΝ ΠΡΟΕΒΑΛΑΝ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΩΝ ΙΤΑΛΩΝ ΟΥΤΕ ΚΑΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ. ΕΝΑ ΧΡΟΝΟ ΜΕΤΑ ΤΗΝ ΕΙΣΒΟΛΗ ΤΩΝ ΓΕΡΜΑΝΩΝ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ, ΤΟΤΕ ΘΥΜΗΘΗΚΑΝ ΤΗΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΓΙΑΤΙ ΟΙ ΓΕΡΜΑΝΟΙ ΕΙΧΑΝ ΑΘΕΤΗΣΕΙ ΤΟ ΣΥΜΦΩΝΟ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ ΡΙΜΠΕΝΤΡΟΠ - ΜΟΛΟΤΟΦ ΚΑΙ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΤΗΝ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΗ ΜΠΑΡΜΠΑΡΟΣΑ ΚΑΤΑ ΤΗΣ ΕΣΣΔ.

ΟΙ ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΤΕΣ ΔΕΝ ΕΚΑΝΑΝ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗ ΚΑΤΑ ΤΩΝ ΝΑΖΙ ΕΠΕΙΔΗ ΑΥΤΟΙ ΕΙΧΑΝ ΣΕ ΚΑΤΟΧΗ ΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ ΑΛΛΑ ΕΠΕΙΔΗ ΟΙ ΝΑΖΙ ΕΠΙΤΕΘΗΚΑΝ ΣΤΗΝ ΜΑΜΑ ΣΟΒΙΕΤΙΑ ΚΑΙ ΚΙΝΔΥΝΕΥΕ Ο ΚΟΜΜΟΥΝΙΣΜΟΣ... ΑΥΤΗ ΕΙΝΑΙ Η ΜΟΝΑΔΙΚΗ ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΟΤΗΤΑ ΚΑΙ Η ΑΛΗΘΙΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ ΠΟΥ ΔΕΝ ΔΙΔΑΣΚΕΤΑΙ ΣΕ ΑΥΤΟ ΤΟ ΘΛΙΒΕΡΟ ΜΕΤΑΠΟΛΙΤΕΥΤΙΚΟ ΚΡΑΤΟΣ ΤΗΣ ΔΙΕΦΘΑΡΜΕΝΗΣ ΓΕΝΙΑΣ ΤΟΥ ΠΟΛΥΤΕΧΝΕΙΟΥ ΠΟΥ ΜΑΣ ΟΔΗΓΗΣΕ ΣΤΟΝ ΟΛΕΘΡΟ ΚΑΙ ΤΗΝ ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ.

ΕΑΝ Η 28Η ΟΚΤΩΒΡΙΟΥ ΤΟΥ 1940 ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΣΗΜΕΡΑ, ΟΙ ΠΑΠΑΡΗΓΕΣ ΚΑΙ ΟΙ ΤΣΙΠΡΑΙΟΙ ΘΑ ΕΛΕΓΑΝ ΤΟ ΜΕΓΑΛΟ "ΝΑΙ" ΣΤΟ ΟΝΟΜΑ ΤΗΣ ΣΥΝΕΡΓΑΣΙΑΣ, ΣΥΜΦΙΛΙΩΣΗΣ ΚΑΙ ΤΗΣ ΑΔΕΡΦΟΣΥΝΗΣ (ΓΚΕΗΟΠΟΙΗΣΗΣ) ΤΩΝ ΛΑΩΝ...ΩΣ ΑΞΙΟΙ ΔΙΕΘΝΙΣΤΕΣ.

ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ ΕΣΥ ΜΠΟΡΕΙΣ ΝΑ ΣΥΚΟΦΑΝΤΕΙΣ ΟΠΟΙΟΝ ΕΧΕΙ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΑΠΟΨΗ ΩΣ ΦΑΣΙΣΤΑ , Ε  ΛΟΙΠΟΝ ΧΕΣΤΗΚΑ!!!

abraam:
Παράθεση από: Διοτίμα στις Οκτώβριος: 27 / 2012 - 15:30:02 μμ

Θεωρω ακρως φασιστικο να διαγραφεται καποιος επειδη δε συμφωνει μαζι του ο αντμιν ή επειδη δε συμπαθει τον αντμιν . Αν εδω θελατε μονο συνωμοσιολογους κι αν εκνευριζεστε τοσο πολυ με τον αντιλογο κακως κανατε και δεν το αναφερατε κατα τη διαδικασια εγγραφης.
Επισης κακως κανατε και με καλεσατε εξ αρχης.
Εκτος κι αν ετσι αντιλαμβανεστε την ελευθερια του λογου.

καλημερα παιδες!

διοτ, θελω κι εγω να απολογηθω αφου με βαζεις στο τοιχο.
και θελω να επαναλαβω μερικα πραγματα που βλεπω οτι δεν καταλαβες

ο λοξ κατ'αρχην ΔΕΝ διαγραφηκε
αποκλειστηκε για μια βδομαδα για να ηρεμησουμε ολοι.

γιατι αποκλειστηκε?
ΟΧΙ γιατι ειπε τη γνωμη του, ΟΧΙ γιατι δεν με συμπαθει
αυτο θα ηταν φασιστικο και θα ειχες δικιο...

αν ξαναδιαβασεις το νημα, θα δεις οτι ο ιδιος ειπα πως θελω να λεει τη γνωμη του ακομα κι αν διαφωνω εγω και αλλοι
ο λοξ αποκλειστηκε για εναν συνδιασμο λογων που δεν ειναι αυτο που λες

πρωτον γιατι ελεγε συνειδητα ψεματα
ακομα και αν ειχε δικιο (που δεν ειχε), απο ανθρωπινη ευαισθησια, αφου εγω ειμαι αυτος που "πληττει" με τα ψεματα του, θα επρεπε να παψει.
ΔΕΝ το εκανε

η ολη του συμπεριφορα, του να αντιδρα σε ο,τι "παραξενο", κανει πολλους χρηστες του φορουμ να δισταζουν να πουν το οτιδηποτε γιατι μετα θα τους γαμησει τη κουβεντα.
θελει επι παραδειγματι ο αλλος να βαλει φωτος με χεμς και θα βγει ο λοξ να του λεει: αποδειξε το, ειναι φωτοσοπια, ΕΓΩ ποτε δεν εχω δει.
και ετσι ο αλλος χρηστης σκεφτεται: "αν ειναι να μου γαμεις το καθε τι παραξενο που βαζω, ασε καλυτερα"

αν δεν συμφωνει, μπορει να μην εκφερει γνωμη, οχι να βγαζει λαθος ή ψευτη, ή (εμμεσα) βλαμενο , τον καθε αλλον που διαφωνει μαζι του.
το φσφ ειναι ενα φορουμ με μεταφυσικο προσανατολισμο που παραλληλα ειναι και γενικοτερου ενδιαφεροντος
οπως ηταν το ιννερνετ

ενας αλλος λογος για τον οποιο αποκλειστηκε ο λοξ για μια εβδομαδα ηταν ο τσαμπουκας του απεναντι στον αντμιν που εχει την ευθυνη του χωρου.
οταν βγαινει και λεει "πες μου τι θα μας κανεις" (αν συνεχισω να λεω τα ψεματα μου), επειδη θελει ντε και καλα να λεει ψεματα για εναν αλλον χρηστη (ποσο μαλλον για τον αντμιν), εκεινη την στιγμη μου μπηκε η ιδεα του αποκλεισμου του για λιγες μερες.

γιατι ετσι δειχνει οτι λεγοντας παραλληλα τα ψεματα του, θελει και καλα να το παιξει ο γαμιάς της γειτονιας μας...

μου λες ακομα περι ελευθεριας εκφρασης
εκ πρωτης ακουγεται οτι εχεις δικιο
αλλά σε καθε ελευθερη κοινωνια , δημοκρατικη κοινωνια, υπηρχε παντα και η φυλακη
το να υπαρχει η φυλακη και να πηγαινουν εκει προσωρινα καποιοι, δεν σημαινει οτι η κοινωνια αυτη ειναι φασιστικη.

ΔΕΝ μπορει ο λοξιας και ο καθε αλλος, λεγοντας ψεματα να ΑΠΑΙΤΕΙ να συνεχιζει να λεει.
ο λοξιας θελησε με την εν λογω φραση να το παιξει ( στο ονομα της δημοκρατιας του φορουμ) ο μαγκας που κανεις δεν αγγιζει

δεν ελεγε απλα τη γνωμη του. ελεγε συνειδητα ψεματα και ειχε απαιτηση στο ονομα μιας ιδιοτυπης αναρχιας να συνεχισει να λεει.
οχι, αυτο δεν γινεται, σορρυ

πανω στην ολη βαβουρα για να δικαιολογησει τη σταση του, ειπε και παλι κατι που εκρυβε μεσα του
για ενα πιμι του ταυρου. θυμαμαι λιγο την φαση, στην ολη φαση δεν ειχα αναφερθει ποτε εγω. ουτε απο το ταυρο.
αλλά με συμπεριελαβε τωρα και μενα και για να μου προσαψει οτι τον "φαγαμε" τοτε. ποιοι? εγω?
εμενα που ουτε ειχα αναφερθει τοτε, ουτε ημουν ποτε κολλητος με τον κυνηγο και τουτο πληρωσα?

οχι , απλα ο λοξιας, επειδη του τα ειχα χωσει οταν μπηκε με αλλο ονομα μετα για την σταση του τοτε, πιστεψε οτι ειχα συμμετασχει σε μια "στρουγκα" που ειχε σκοπο να τον φανε

και απο την αλλη, γιατι πιστεψε τοτε τον ταυρο, εναν ανθρωπο ψευτη που ΧΩΡΙΣ αποδειξεις ισχυριζοταν , οτι ειχε λαβει απο λαθος ενα πιμι του κυνηγου, αν θυμαμαι καλα?

μου τα μαζευε απο παλια ο λοξιας...
και τουτο εδειξε

παραλληλα ηθελε να ειναι στην ουσια ο αντμιν σε ενα μεταφυσικο φορουμ οταν ο ιδιος ειναι καθετα αντιθετος σε ο,τι ξεφευγει απο το στυλ του.
οχι, αυτο δεν θα γινει, οχι σε τουτο το φορουμ, οχι στο χωρο που γραφω και πληρωνω για να λεγονται ελευθερα αποψεις, μα οχι ψεματα.

το πειρατικο πηρε το αφαν γκατε των χρηστων, αλλά χωρις αντικειμενο, πεθανε. το ιδιο επιθυμει να γινει και τουτο εδω μεσα, επειδη ο ιδιος δεν εχει δει ποτε του χεμς για παραδειγμα?
να παψουμε να λεμε τα τρελα μας γιατι ο λοξιας διαφωνει?

δεν σε ξεγελασα οπως εννοεις οταν σε προσκαλεσα να ερθεις εδω.
ουτε ποτε , ουτε εσενα, ουτε κανεναν αλλον, ουτε φυσικα τον λοξια , τον απεκλεισα γιατι δεν συμφωνουσε με την γνωμη μου ή με την πλειοψηφια των χρηστων. αποκλεισμοι και διαγραφες επεσαν οταν τα ψεματα ξεφευγαν ειτε με ψεματα ειτε με αναρμοστες για σκεπτομενους ανθρωπους συμπεριφορες.

εγινε οταν περασε το οριο της ελευθεριας της γνωμης, και εφτασε στην ασυδοσια των ψεματων επειδη μεσα στον εγωισμο του, πιστευει οτι εχει παντα δικιο!

και δεν τον διεγραψα οπως λες.
αν θελει , σε λιγες μερες θα ξαναρθει και αναλογα την σταση του θα παραμεινει ή θα απλοκλειστει ξανα
αλλά εκτιμω οτι θα περασει καιρος μεχρι να μας ξαναζαλισει τα φρυδια για το αν ειμαστε ψευτες ή μαλακες που πιστευουμε οτι μας ψεκαζουν για παραδειγμα :smile:

δεν ειμαι ο μαγκας και ο "γαμιάς"  του φορουμ
αλλά αν καποιος θελει να γινει ο "γαμιάς" εδω μεσα, τοτε του σπαω τα μουτρα για να προστατεψω την ελευθερια του χωρου μα και για να αισθανονται ολοι οτι γενικα ειμαστε φιλοι...
αν δεν το καταλαβαινεις, αν δεν συμφωνεις, αυτη ειναι η αποψη μου.

δεν περιμενω να την ασπαστεις, ουτε να συμφωνησεις.
απλα να την δεχτεις οτι ετσι σκεπτομαι. ετσι σκεπτομουν απο παλια, ετσι σκεπτομουν ειτε στο ιννερνετ, ειτε στο μφ ειτε ως απλος χρηστης, ειτε ως αντμιν ή συντονιστης

μαγκιες του στυλ, "πες μας τι θα μας κανεις", επειδη αντιδρουμε στα ψεματα του, οχι στον αμπυ...

δεν σου κρυβω οτι στενοχωρηθηκα αρκετα με την ολη φαση, με την σταση του λοξ. δεν μπηκα 2 μερες τωρα, η ολη αρνητικοτητα με εκανε και ξεσπασα λιγο και πανω στη σαρα με αποτελεσμα να χρειαστουν ωρες συζητησεων μεταξυ μας μετα. σε καλο μας βγηκε γιατι εκρεμουσαν πολλα στην αναμεταξυ μας σχεση καθως ειχε χαθει λιγο η επικοινωνια που πρεπει να υπαρχει σε ενα ζευγαρι, μεταξυ φιλων, μεταξυ μελων μιας οικογενειας ακομα

με τον λοξια αυτο ακριβως χαθηκε, η επικοινωνια.
 δεν μπορει να του λες οτι ρε φιλε λες ψεματα και να σου λεει πες μου τι θα κανεις (αφου εχει σταματησει να σε ακουει)
και αυτο απεναντι στον αντμιν. τι θα κανει δηλαδη απεναντι σε εναν αλλον?

εισαι μαγκας λοξια μου? προβλημα σου τοτε
πηγαινε αλλου αν δεν σου αρεσει ο χωρος. ειτε εσυ , ειτε ο καθε αλλος "αναρχικος" που θελει να πουλαει μαγκιες...

το μονο φασιστικο που βλεπω σε μενα, ειναι αυτο ακριβως που κανω τωρα. το να αναφερθω σε αυτον τωρα που λειπει
αλλά δεν το κανω για να συζητησω μαζι του, μα για να του ανακοινωσω το τι και γιατι και το τι θα ξανασυμβει. αν αυτο ειναι φασιμος, οκ, πες με φασιστα.
και αυτο γινεται μετα απο την δικη σου παρεμβαση εδω τωρα, για να σου απαντησω, αλλιως δεν θα μιλουσα για αυτον τωρα που λειπει.

ειπα οτι αν με θεωρουν φασιστα και δεν θελουν οι συναδελφοι να μου μιλουν, προτιμω να το κανω εδω μεσα ενα μπλογκ που πληρωνω, παρα να μην λεω αυτα που αισθανομαι και βλεπω
κι ομως, δες! 2 μερες εκανα να μπω και το φορουμ ειναι γεματο μπλε απο νεα μηνυματα!

αν ο λοξιας αποφασισει να εγκαταλειψει και μενα και το φορουμ, δυσαρεστο θα ειναι
αλλά εγω θα συνεχισω να μιλω ακομα και στον "αερα" ποσο μαλλον σε  συναδελφους που εγραψαν πληθωρα μηνυματων στο "φασιστικο" τουτο φορουμ τις μερες τουτες...

οταν η λογικη παυει και ο αλλος λεει συνειδητα ψεματα, τοτε μονο ενας τροπος υπαρχει. το να τον αναγκασεις να παψει να λεει ψευτιες. και δεν ειναι φασιστικο αυτο ειναι η λειτουργεια μιας κοινωνιας μονο που δεν ειναι αναρχικη αυτη η κοινωνια οπως θα ηθελε ο λοξ...

αυτα απο μενα, αρκετα στενοχωρηθηκα, δεν περιμενω ουτε απο τον λοξ να καταλαβει το λαθος του, ουτε απο σενα να με δικαιωσεις.
ηθελα να τα πω για ολα τα αλλα παιδια που και αυτα στενοχωρηθηκαν αυτες τις μερες  !hi!

υγ

ολα αυτα μοιαζουν παιδικο παιχνιδι μπροστα στην πραγματικοτητα που ζουν οι συνελληνες
μια πραγματικοτητα που ο λοξιας και αλλοι σοβαροι, "σωστοι" και "λογικοι" μας ελεγαν οτι δεν θα ερθει ποτέ
και θελει σημερα, ακριβως επειδη η πραγματικοτητα τον διαψευδει, να μου την μπει ,οπως μου την εμπαινε ο τιγρης οταν ειχε ξευτηλιστει στις προβλεψεις του για την αξια της γης και του χρυσου.

τυχαιο? δε νομιζω... !hi!

Πλοήγηση

[0] Λίστα μηνυμάτων

[#] Επόμενη σελίδα

[*] Προηγούμενη σελίδα